חיפוש
   חיפוש
מקומות
עולם התוכן/מאגרי מידע  >>  מקומות  >>  נס ציונה

נס ציונה

העיר נס ציונה, נמצאת בשפלת החוף הדרומי. היא מונה כ- 28,000 תושבים ומשתרעת על פני כ- 16,000 דונם.

תחילת ההתיישבות במקום בו שוכנת כיום נס ציונה בשנת 1878, אז רכש נוצרי בשם גוסטב ריסלר את חלקת האדמה עליה יושבת היום העיר. הוא נטע פרדס וחי לבדו במקום. בביקור שערך ריסלר באודסה בשנת 1882 נפגש עם ראובן לרר, מאנשי "חובבי ציון" והשניים סיכמו בניהם על עסקה בה יקבל ריסלר את ביתו של לרר באודסה ובתמורה יקבל לרר את שטח הפרדס בארץ ישראל. לרר עלה עם משפחתו ארצה והתיישב בשטח שרכש מידי ריסלר ואף נתן לו את השם "נחלת ראובן". אולם עד מהרה נוכח לרר לדעת כי המצב במקום קשה וכי עליו לגייס תושבים נוספים שיסייעו בפיתוח המושבה החדשה. הוא פנה לאנשי היישובים הסמוכים וקרא להם להצטרף אליו. בהדרגה החלו להגיע מתיישבים נוספים ליישוב והללו עבדו בפרדס המשותף.
בשנת 1891 רכש מיכאל הלפרין, שהיה פקיד של הברון רוטשילד, אדמות נוספות לישוב המתפתח. שמה של המושבה החדשה שונה והפך לשם נס ציונה בעקבות מעשה סמלי של מיכאל הלפרין אשר הופיע בחנוכת בית חגיגית שנערכה ביישוב כשהוא רכוב על סוס, ומניף בידו דגל בד לבן עם שני פסים כחולים ומגן דוד במרכזו ועליו כתוב באותיות זהב "נס-ציונה"-צרוף מילים הלקוח מספר ירמיהו (פרק ד, פסוק ו'). השם החדש התקבל באהדה על ידי תושבי מקום. במהלך מסעו בארץ ישראל, ביקר בנימין זאב הרצל במושבה נס ציונה. כמו במושבות השכנות, גם בנס ציונה התקבל המנהיג הציוני בהתלהבות והתרגשות מצד התושבים.

במהלך השנים שלפני ואחרי קום המדינה נמשך תהליך התפתחותה של המושבה הקטנה. במהלך שנות ה-50 קלט היישוב עולים מצפון אפריקה ואירופה ובמקום הוקמה גם מעברה לעולים. נס ציונה הוכרזה כעיר בשנת 1992 והיא ממשיכה להתפתח ולגדול עד היום.

 
בניית אתרים  
  עמוד הבית | מפת האתר | צור קשר  
האתר הוקם בסיוע הקרן לירושלים